piątek, 28 sierpnia 2020

"W świecie iluzji" - recenzja książki z serii "Mroczna baśń"

 "W świecie iluzji" to książka autorstwa Elizabeth Lim w Polsce wydawana przez wydawnictwo HarperCollins. Jest ona kolejną pozycją z cyklu "Mroczna baśń". W tym przypadku, książka opowiada o tym, co by było gdyby Mulan musiała udać się do Zaświatów. 

Trwa bitwa z hunami. Nagle Mulan po postacią Pinga wpada na pomysł by ostatnią wyrzutnię wystrzelić w nawis śnieżny. Zrobiła to, przez co sprzeciwiła się swojemu kapitanowi - Li Shangowi. Kiedy wyrzutnia trafiła w nawis, ten runął, tworząc lawinę, która zasypała ich wrogów. Lecz niestety wodzowi Hunów - Shan Yu udało się umknąć przed lawiną. Panna Fa myślała, że ten za chwilę ją zabije, lecz tak się nie stało. Potężny wódz udał się w stronę Shanga i zadał mu mieczem cios prosto w bok. Nagle lawina zatopiła również Shan Yu oraz dotarła do nich. Mulan wzięła kapitana na swojego konia i zaczęła z nim uciekać od lawiny. Gdy z pomocą jej przyjaciół  (Yao, Linga i Chien - Po) wydostali się z lawiny i schowali za dużym i bezpiecznym kamieniem, okazało się, że Shang jest ciężko ranny. Podjęli decyzję, by wrócić do stolicy, lecz po długim marszu postanowili rozbić obóz. Mulan zadomowiła się w namiocie razem z Shangiem, by mieć jego zdrowie pod kontrolą. Obiecała sobie, że nie zaśnie, lecz była tak senna, że w końcu zasnęła. Nagle ze snu wybiło ją intensywne, błękitne światło.  Okazało się, że do ich namiotu przybył... duch generała Li (ojca Shanga, który zginął na wojnie). Z początku Mulan była zdezorientowana i przestraszona, lecz później przeobraziło się to w ciekawość. Gdy widmo wpłynęło do namiotu przemówiło do swego syna. Nie bardzo wiedząc co robi, Mulan przedstawiła się duchowi generała jako Ping oraz odbyli krótką rozmowę. Okazało się, że Shang umiera. Panna Fa z determinacją zapytała się go, jak można uratować go przed pewną śmiercią. Ten zdradził mu, że jedyną opcją będzie udanie się do Diyu - Zaświatów oraz wydostanie jego duszy z tego miejsca. Musi również przekonać króla Jamę - złowrogiego władcę Zaświatów, by oddał duszę Shanga. Widmo ostrzegło ją jednak, że niewielu śmiertelnikom udało się wydostać z tej magicznej krainy. Gdy obiecała duchowi generała Li, że uda jej się przywrócić życie jego synowi. Kiedy pożegnała się ze zjawą usłyszała głośny dźwięk gongu. Okazało się, że generał przysłał do niej strażnika rodziny Li - wielkiego kamiennego lwa imieniem Shishi. Ten zabiera ją w podróż to tajemniczego i pełnego niebezpieczeństw Diyu. Lecz to, był dopiero początek...

środa, 8 lipca 2020

Gandalf czyta w Kubotach - informacja o akcji społecznej.

Wakacje już wystartowały. To świetna okazja do spędzenia choć chwili z książką. Nic więc dziwnego, że wydawnictwa i księgarnie internetowe szykują różnego rodzaju akcje promocyjne. Dziś chcę Wam napisać kilka słów o akcji społecznej Księgarni Internetowej Gandalf.pl i marki Kubota.

Marki Kubota i Gandalf.com.pl łączą siły w celu promocji czytelnictwa w Polsce. „Gandalf czyta w Kubotach” to akcja społeczna, która ma rozwijać polską kulturę literacką. Wielkimi krokami zbliża się sezon urlopowy, tym bardziej więc warto pokazać, że czytanie to pożyteczny sposób spędzania wolnego czasu. Wspólna akcja promocji czytelnictwa wystartowała pierwszego dnia lata 2020 r.


Gandalf.com.pl jest księgarnią internetową od 16 lat zaangażowaną w rynek literacki w Polsce. Uważne śledzenie nowości wydawniczych w poszukiwaniu najlepszej literatury to codzienna praca, ale przed wszystkim pasja. Kultura popularna to bardzo ważna część życia społecznego i zespół Gandalfa jest świadomy swojej odpowiedzialności. 



wtorek, 30 czerwca 2020

"Dziennik: Zagadkowa Podróż" - recenzja fabuły książki interaktywnej.

"Dziennik: Zagadkowa Podróż" to wyjątkowa książko - gra autorstwa Michała Gołębiowskiego i Wojciecha Grajkowskiego. Za ilustracje odpowiadał natomiast Tomek Domański. Pozycja ta wydawana jest przez wydawnictwo Foxgames

W Dzienniku przeplatane są dwa elementy: fabuła i łamigłówki. Ja powiem wam teraz co nieco o tej pierwszej rzeczy, a część zagadkowa zrecenzowana będzie przez bloga: blog na wolny czas.


Głównymi bohaterami książki są Karolina i Kazik oraz ich wydra Hiacynta. Pewnego dnia (a w zasadzie pierwszego dnia wakacji) rodzeństwo wybrało się do Ośrodka Badań nad Sztuczną Inteligencją w Gdyni - laboratorium, w którym pracują ich rodzice. Ci są bardzo podekscytowani, bo stworzyli pierwszego na świecie Zagadroida - robota, który wymyśla zagadki. Dzieci szybko i pomyślnie rozwiązały pierwszą łamigłówkę. Potem następną. Kazikowi bardzo spodobał się Zagadroid. Ku jego radości tata oznajmił, że rodzeństwo będzie mogło przetestować robota, bo on i mama wybierają się na wakacje. Mama dodała, że w dzień mogą go mieć w ich domu, lecz na noc muszą go odkładać z powrotem do laboratorium. Dzieci były tak podekscytowane tymi nowinami, że zabrały go od razu do domu i kiedy zapadła noc zapomniały go odnieść do bezpiecznego miejsca. Nie zauważyły, że kiedy spały ktoś zakradł się do ich domu i ukradł Zagadroida, pozostawiając tylko terminal ukazujący zagadki. Następnego dnia, dzieci szybko się orientują, że nie ma robota i wyruszają w podróż by go odnaleźć, rozwiązując przy tym kolejne łamigłówki. Podczas swojej podróży odwiedzają m.in. Maroko, Japonię, czy Holandię. 


piątek, 26 czerwca 2020

Książkowe propozycje na wakacje 2020 roku

Z całą pewnością podczas wakacji letnich mamy o wiele więcej wolnego czasu niż w roku szkolnym. Niestety, duża ilość odpoczynku sprawia, że zaczynamy się nudzić. Z pomocą przychodzą nam wtedy książki od wydawnictwa HarperCollins. W dzisiejszym poście przedstawię Wam propozycje książkowe dla młodszych czytelników oraz dla fanów Marvela.

Książki na wakacje dla młodszych czytelników.



Pierwszą propozycją będzie książeczka pt. "Wyprawa Kon-Tiki" autorstwa Joanny Jagiełło. Za ilustracje natomiast odpowiada Tomek Kozłowski. Pozycja ta jest kolejnym tytułem z serii "Czytam sobie" z poziomu 2 poświęconego dzieciom, które już stykały się z próbami czytania. Opowiada ona o dzielnych żeglarzach, którzy na własnoręcznie wykonanej tratwie pokonali drogę z Peru na wyspy Polinezji. Podczas podróży przeżywają oni niesamowite przygody, które na długo pozostaną w ich pamięci.  Z tej pozycji możemy się dowiedzieć wielu ciekawych informacji oraz wspólnie z bohaterami pokonywać swoje lęki. Prosty język (choć z niektórymi poważniejszymi wyrazami np. radiotelegrafista), przyjaźni bohaterowie, piękne grafiki i trudniejsze słowa przeliterowane, by lepiej je zrozumieć nadają tej pozycji niepowtarzalny charakter. 






Drugim tytułem z tej listy będzie książka "Tomek i Przyjaciele. Bajki 5 minut przed snem" Jest to zbiór siedmiu różnych bajek opowiadających o perypetiach Tomka i jego przyjaciół z wyspy Sodor. W tych siedmiu uroczych opowiadaniach Tomek wraz ze swoimi kolegami i koleżankami m.in. odkrywa pełną tajemnic Wyspę Mgieł, poznaje nowe parowozy i wpada w ogromną śnieżną zaspę. Bajeczki te są napisane na podstawie animacji telewizyjnych o Tomku i jego przyjaciołach. Są krótkie, zabawne i napisane językiem dostosowanym do możliwości czytelniczych dziecka. Sympatyczne ilustracje zachęcają również do wejścia w świat Tomka i przeżywania wraz z nim przygód na wyspie. Czytane przed pójściem spać pobudzą wyobraźnię i sprawią, że czytelnik będzie mieć kolorowe sny o Tomku i jego przyjaciołach. 




wtorek, 23 czerwca 2020

"Tymek i Mistrz" - recenzja komiksowej trylogii

"Tymek i Mistrz" to zabawna trylogia komiksowa wydawana przez wydawnictwo Kultura Gniewu,  z linii wydawniczej "Krótkie gatki" specjalizującej się w wypuszczaniu na rynek komiksów dla młodszych czytelników. Za scenariusz odpowiadał Rafał Skarżycki, a ilustracje są zaś autorstwa Tomasza Lew Leśniaka. Około piętnaście lat temu bohaterowie pojawili się po raz pierwszy w dodatku do Gazety Wyborczej - Komiksowie i mogliśmy cyklicznie śledzić ich przychody na łamach tejże gazety. Ktoś w końcu wpadł na wspaniały pomysł i zebrał te przygody do kupy, dzięki czemu mamy możliwość przeżywania tych przygód w formie trzech książek. 



Głównymi bohaterami tego komiksu są tytułowi Mistrz i Tymek. Ten pierwszy to wspaniały, ale trochę roztrzepany czarnoksiężnik, a ten drugi - to jego uczeń. 




W komiksach pojawiają się też postacie drugoplanowe jak np. król posiadający wszelakie problemy z jego potomstwem. A to jego córka za głośno chrapie, a to małemu synkowi rośnie broda i wiele, wiele innych rodzinnych problemów. Innymi postaciami są Psuj i Popsuj - odwieczni wrogowie Tymka i Mistrza. Psuj to czarnoksiężnik, który od małego wyzywa Mistrza na magiczne pojedynki i pragnie go pokonać, co oczywiście mu się nigdy nie udaje. Popsuj to - podobnie jak Tymek  - uczeń Psuja. 



środa, 10 czerwca 2020

"Trzy kroki od siebie" - recenzja książki.

"Trzy kroki od siebie" to książka napisana przez aż trzech autorów: Rachael Lippincott, Mikki Daughtry oraz Tobiasa Iaconisa. Książka wydawana jest przez wydawnictwo Media Rodzina. Powieść powstała na podstawie filmu "Trzy kroki od siebie" reżyserowanego przez  Justina Baldoni'ego.


Książka jest powieścią dwutorową opowiadaną z perspektywy Stelli i Willa - dwóch nastolatków chorych na nieuleczalną chorobę, jaką jest mukowiscydoza. Choroba ta wymaga m.in. zachowania dwumetrowej odległości między chorymi, aby się od siebie niczym nie zarazili. Akcja książki rozgrywa się w szpitalu St. Grace's. Na samym początku poznajemy Stellę - siedemnastolatkę, która zna ten szpital od kiedy ukończyła sześć lat. Posiada ona kanał na Youtube o mukowiscydozie. Dziewczyna jest bardzo dokładna i ma obsesję na punkcie kontroli. Najlepszymi przyjaciółmi Stelli są Poe - chłopak, który, tak samo jak ona choruje na tę chorobę, Camila i Mya - przyjaciółki ze szkoły. 

Drugim bohaterem powieści jest Will - chłopak, który sam chciałby decydować o swoim życiu oraz podróżować. W imię tego pragnie nawet porzucić leczenie. Jego najlepszymi przyjaciółmi są Jason i Hope - kochająca się para.

poniedziałek, 8 czerwca 2020

KRAINA LODU "Ukryta moc" :trzecia część komiksu o przygodach Anny i Elsy z Krainy Lodu - recenzja.

Komiks pt. "Ukryta moc" to trzecia część serii o Krainie Lodu (zaraz po "W poszukiwaniu siebie" i "Droga do domu") wydawanej przez wydawnictwo Egmont. Autorem scenariusza komiksu jest Joe Caramagna, a za projekt okładki i rysunków wewnątrz odpowiada zaś Kawaii Creative Studios. 



Akcja komiksu rozgrywa się w Arendelle - królestwie, którego królową jest Elsa, a księżniczką Anna. Na samym początku komiksu poznajemy Heddę - miła i wesołą dziewczynkę z wielką wyobraźnią, mieszkającą w sierocińcu. Heddzie dokucza dwójka dzieci - wyśmiewa się z niej i kpi z wymysłów jej wyobraźni oraz z marzenia o zdobyciu Zakazanej Krainy. Dziewczynkę spotyka Kristoff, który przegania parę dręczycieli i opowiada jej o jego dzieciństwie w tamtym miejscu. Jemu również dokuczał pewien chłopak - Gustav. Kristoff i Hedda docierają do zamku Arendelle, gdzie spotykają Annę. Księżniczka zaprasza dziewczynkę na uroczystą królewską kolację w towarzystwie Elsy, Kristoffa i niej samej. Hedda bardzo się cieszy z tej propozycji i rusza do sierocińca zapytać swojego opiekuna -  Pana Hansena czy wyraża zgodę na kolację. Ten jest uradowany z zaproszenia panienki na kolację i od razu się zgadza. Zaczynają się przygotowania. Pięknie ubrana Hedda wybiega z budynku kierując się w stronę zamku. Niestety na drodze spotyka Sarę i Arna - dwójkę dokuczających jej dzieci. Sara niszczy jej sukienkę, a Arn drze kokardę pożyczoną Heddzie przez koleżankę. Hedda zaczyna płakać. Nie dociera na królewską kolację, tylko ucieka z sierocińca. Zdziwieni niedotarciem Heddy na kolację Elsa, Anna i  Kristoff postanawiają jej poszukać. Lecz czy uda się im odnaleźć Heddę? I czy dziewczynka jest bezpieczna? Na te i inne pytania dowiecie się, jak przeczytacie komiks pt. "Ukryta moc".




czwartek, 4 czerwca 2020

"Z dala od siebie" - książka z cyklu Mroczna baśń.


Książka pod tytułem „Z dala od siebie” to kolejna część z serii „Mroczna baśń” wydawanej przez Wydawnictwo Egmont. Seria ta przedstawia alternatywne wersje znanych bajek Disneya. Pozycja „Z dala od siebie” opowiada o tym, co by było gdyby Anna i Elsa się nie znały.

Książka jest powieścią wielotorową, tzn. poznajemy daną sytuację z perspektywy kilku osób. W tym przypadku poznajemy Elsę, Annę, Kristoffa oraz Hansa. Patrzymy na świat tak jak oni na niego spoglądają.



Na początku poznajemy sytuację Elsy. Nie wie ona o tym, że ma siostrę. Nie mamy tu przedstawionej sceny, w której Anna budzi Elsę kiedy są jeszcze dziećmi. Poznajemy główną bohaterkę na ceremonii odsłonięcia pomnika trzyosobowej rodziny królewskiej. Jednak akcja książki zaczyna się od przypadkowego podsłuchania przez Elsę rozmowy swoich rodziców. Agnaar i Iduna – bo tak się nazywają jej rodzice, są bardzo zdenerwowani, podnoszą na siebie głos, a jest to nietypowe zachowanie, bo nigdy tego nie robili. Rozmawiali o magii, samotności Elsy, o zdolnościach, o tym, ze ona jak i jakaś tajemnicza postać są bezpieczne. W tym momencie w głowie Elsy zaczęły się pojawiać pytania: O jakich zdolnościach mówią jej rodzice? Oraz kim jest ta „ona” ?

środa, 3 czerwca 2020

Witajcie u mnie na blogu.

Hej!

Nazywam się Marysia i mam 13 lat. Chodzę do siódmej klasy szkoły podstawowej. Interesuję się biologią oraz chemią. Uwielbiam czytać książki i komiksy oraz grać w gry planszowe z moją rodziną. Moim ulubionym gatunkiem książek jest fantastyka.



Z miłości do książek postanowiłam założyć bloga. Będę na nim recenzować książki i komiksy z mojej biblioteczki. Mam nadzieję, że miło spędzicie czas czytając mojego bloga i otrzymacie cenne informacje, których szukaliście :-)

Niebawem spodziewajcie się pierwszej recenzji.

Do zobaczenia 

Marysia